The incumbent chairman of the New Patriotic Party (NPP) in the Upper East Region, Mohammed Murtala Ibrahim, lost by 73 votes in the party’s regional elections on Saturday to a legal practitioner, Anthony Namoo, who polled 124 votes.
The regional conference held at GNAT conference hall in Bolgatanga sought to elect new regional executives following the end of the tenure of office of the previous executives.
In all, 303 delegates cast their votes, choosing between 51 candidates aspiring for 10 executive positions.
The following were elected new regional executives; Mr. Latif Solomon was elected Regional Youth organizer, Mr. Joseph Akanfaba as Treasurer, Mr .Moses Atinga as first vice chairman, Mr.Bugri Abubakari as second vice chairman and Mr. Elvis Figo, as Assistant Secretary.
The rest who were retained are Mr. Jerry Asamani, Regional organizer; Mrs. Ayamba Georgina, Women’s organizer; Mr. Cletus Innocent, Secretary and Alhaji Mohammed Siitah as NASARA Coordinator.
Newly-elected Chairman of the party, Anthony Namoo thanked the delegates for reposing confidence in him and promised to work assiduously in ensuring that the people of the region get their fair share of the national cake.
He pledged to work with the rank and file of the party to win more parliamentary seats and increase the presidential votes of the party in the region.
The polls were conducted by the Electoral Commission and witnessed by Minister of Information Mustapha Hamid and Deputy National Organizer, Nuhu Bayorbo Mahama.
LIST OF CERTIFIED ELECTED REGIONAL EXECUTIVES (UPPER EAST REGIONAL ELECTIONS)
CHAIRMAN
- Alhaji Abdallah Otito Achuliwor – 30
- Agongo Joseph – 5
- Anthony Namoo – 124
- Mohammed Murtala Ibrahim -51
- FilsonAwankua -88
1st VICE CHAIRMAN
- Anaba Isaac Hakeem -5
- AlhajiAbubari S. Jamal -47
- Moses K. Atinga -124
- Jonathan Jambeidu -24
- Osman M. konkonaba -42
- Isaac Atasigi -5
- Imoro Malik -0
2nd VICE CHAIRMAN
- Richard W. Alogitera -34
- Bugri A. Ibrahim -132
- Diana AburiyaAsuure -74
- Paul K. Yin -50
- Ahmed Shaibu Darbire -10
SECRETARY
- Nsor- Atindana Emmanuel -5
- Roland Minyila -29
- Abdul KarimAmandi -46
- Amadu Mogtar Bagya -53
- Cletus Anabire Innocent -89
- Assam Passim Samuel -77
ASSISTANT SECRETARY
- Elvis FigoAtia Awonekai -218
- AtamgibeShakiru -69
- Akamah Richard -13
TREASURER
- Mboda Osman Kariyama -11
- Daniel N. Ayine -110
- Edmund Bombande -43
- Joseph Awinpanga Akanfaba -135
ORGANIZER
- Alhaji Issifu Mumuni – 52
- Charles Ndanbon T. – 100
- Asamani Jerry – 107
- Abasana Gregory -12
- Ayana Bawa Rashid – 4
- Yaw Mort Stanley – 25
WOMEN’S ORGANIZER
- Margaret Akagwire -23
- Janet Asumda -12
- Ayamba Georgina -162
- Florence Kurubila -7
- Augustina Atanga -91
- Faustina Agetara -5
YOUTH ORGANIZER
- Latif Solomon -146
- Abubakari Atosaana Ayuba -19
- Andrew Atariwini -26
- Atiru Samuel Amangbedam -106
- Lukman Abubakar Sorogho -3
NASARA CO-ORDINATOR
- Salley Musah Delwinde -97
- Ustaz Seidu Abass -76
- Alhaji Mohammed SiitahAbubakari -119
- Ambali Awudu -8
By: Frederick Awuni/citinewsroom.com/Ghana